ŠVP ,,Smrček´´

Obecná charakteristika

Vzdělávací obsah je zpracován ve čtyřech integrovaných blocích – Barevný podzim, Zimní čas, Jaro přichází a Léto, milé léto. Tyto jsou rozpracovány v TVP.

Název ŠVP PV- SMRČEK – vychází z polohy školy, resp. názvu města. Logo znázorňuje jednotlivé třídy školy. Děti prostřednictvím Smrčku poznávají prostředí školy, kamarády a město, ve kterém vyrůstají. Seznamují se s krásnou přírodou – Jizerskými horami.

Paní učitelky je seznámí s nebezpečími, která číhají v našem světě – neznámé osoby, drogy, alkohol. Velkou pozornost věnujeme třídění odpadu ekologie, navštívíme i ekocentrum – Střevlík.

Charakteristika jednotlivých bloků

Barevný podzim

Děti se seznamují s prostředím školy, s kamarády, autoritami. Vypráví o své rodině. Podzim je období, kdy listy ztrácejí svou barvu, opadávají, lidé sklízejí úrodu, děti pouštějí draky. Společně děti ochutnávají plody, které vyrůstají v zahradě a v sadu. Učí se rozlišovat listnaté a jehličnaté stromy, na podzim rozeznávají barvy, umí nakreslit draka – tvary. Zajímají se o počasí.

Zimní čas

Záměrem bloku je uvědomění si dětí,že připravují dárky pro své blízké, nacvičují besídku pro rodiče. Vypráví si s kamarády o Vánocích, kreslí dárky, které si přejí od Ježíška a poznávají zvyky a tradice. Školu navštíví Mikuláš s Čertem. Při dobrém počasí zkouší zimní sporty – ví proč zimní. Učí se oblékat, aby byly samostatné. Rozeznávají den a noc, zajímají se o to, co dělají rodiče. Protože některé děti jdou k zápisu do ZŠ, připravují se na tutživotní zkušenost. Poznává různé předměty a díky svým zkušenostem rozlišuje pojmy vpředu, vzadu, malý, velký, silný, slabý, hodně a málo.

Jaro přichází

Záměrem bloku je porozumění dětí, že Jaro je nejkrásnější období a kvetou jarní květiny, vědí kde žijí zvířátka. Pletou pomlázku, barví kraslice a učí se velikonoční koledy. Díky knihám objevují nové příběhy. Spolu s kamarády zkouší hru na hudební nástroje.

Maminka bude mít svátek a děti znají mnoho květin, básní i písní, kterými ji udělají radost.

Léto, milé léto

Spolu se všemi dětmi oslavíme svátek dětí , připravíme si vystoupení pro předškoláky,cestujeme dopravními prostředky a těšíme se na prázdniny.

Celý dokument k nahlédnutí v MŠ.