Kyberšikana

V úterý 18.5. se žáci 4. a 5. ročníku dozvěděli řadu důležitých informací, jak se chránit  při používání sociálních sítí na internetu. Lektor primární prevence Radomír Palacký si pro žáky připravil zajímavý certifikovaný program plný ilustračních příkladů ze života. Věková hranice pro aktivity na internetu je 13 let a o všem, co děti na těchto platformách sledují, sdílí, jak reagují, by měli vědět rodiče, protože jsou za své potomky právně zodpovědní. Zveřejňováním svého soukromí se uživatelé vystavují nebezpečí, když ukazují své fotografie, videa, osobní údaje a jiné důležité informace. Problémem se může stát komunikace s cizími patologickými jedinci, rozkliknutí reklamy s virem, vystavení nadávkám a vulgární, nenávistné komunikaci. Jak se v takových situacích bránit? Nepřijímat přátelství od neznámé osoby, zablokovat ji, nahlásit na vedení sítě, nekomunikovat, zakázat ukládání informací, neotvírat pochybné emaily, vypnout lokaci. Řešit situaci s rodiči, učiteli, ve vyhrocených situacích se obrátit i na policii. Rodiče se nejlépe vyhnou těmto nepříjemnostem, když budou s dětmi  dostatěčně komunikovat, zajímat se o ně a děti jim budou s důvěrou svěřovat svá trápení a problémy. Čas s panem Palackým rychle utekl, program zpestřily interaktivní hry a diskuze.