Velikonoce na zámku

Blížící se Velikonoce si připomněli starší žáci naší školy v úterý, kdy se vydali na vsetínský zámek. Co o tomto křesťanském svátku už ví, si hravou formou zopakovali v programu pro školy připraveném. Slečna lektorka nás seznamovala s místními lidovými zvyky, které jsou se svátky jara spojeny. Aby zima od nás už konečně odešla, bývá na Smrtnou neděli vynášena Mařena, která zimu symbolizuje. I další zvyky, které se dodržují poslední týden před Velikonocemi, někteří z nás znají, ale pro zbytek byly novinkou. Možná od Zeleného čtvrtka budou chlapci s řehtačkami obcházet vesnici a hluk bude slyšet do dálky. To proto, aby zahnali Jidáše. Součástí programu byla i výstava kraslic. Obdivovali jsme zručnost, s jakou byla krásně zdobená vajíčka vytvářena. Seznámili jsme se s rúznými technikami zdobení. Největší kraslice byla ze pštrosího vejce. Kromě nových informací si žáci odnesli ručně malované kraslice.