Sběr starého papíru

Naše škola také letos pořádá sběr starého papíru. Nosit můžete staré noviny, časopisy, letáky ( ne kartony ), a to až do konce měsíce října.  Nejedná se o soutěž jako takovou, papír budeme sbírat všichni za školu. Výtěžek z prodeje starého papíru použijeme podobně jako v předchozích letech na zaplacení některé ze školních akcí ( výlet, exkurze..)

A kolik tedy stromů sběrem starého papíru zachráníme?  A je vůbec potřeba stromy chránit?

Níže si můžete přečíst několik zajímavostí a ti starší pak jistě dokáží spočítat, kolik stromů jsme ušetřili.

Stromy začaly na Zemi růst asi před 370 miliony let. Dnes jich na naší planetě registrujeme kolem 100 000 druhů a podle studie z roku 2015 se jejich celkový počet odhaduje na 3,04 bilionu kusů (v průměru tedy na každém hektaru souše roste asi 200 stromů).

Proč je strom důležitý?

• Vyrábí kyslík.
  • Pohlcuje oxid uhličitý.
  • Recykluje vodu.
  • Zadržuje v půdě vláhu.
  • Zachytává polétavý prach.
  • Zajišťuje odpařování vody.
  • Zabraňuje erozi.
  • Obohacuje půdu o živiny.
  • Pohlcuje hluk.
  • Poskytuje útočište zvířatům a dalším organismům.

Zajímavosti:

• 1000 litrů kyslíku vyrobí vzrostlý listnatý  strom za jeden slunný letní den. (Člověk ho při dýchání spotřebuje za stejnou dobu okolo 300 litrů.)
  • Při výrobě papíru může jeden strom nahradit 50 kg papíru sběrového.