Beseda o Fair trade

V pondělí 14. 10. k nám zavítaly žákyně deváté třídy z Valašské Polanky s výukou o Fair trade. Naši žáci se dověděli, co všechno se skrývá za tabulkou čokolády. Třeba jak těžká a nebezpečná je práce na kakaových plantážích, jak vypadá kakaovník, kakaový bob a zkusili, jak takové pravé kakao chutná. Zahráli si na pěstitele kakaových bobů, které pak prodávali hodným i zlým obchodníkům. Prostřednictvím hry se vžili do role pěstitelů, kteří často žijí v chudobě, jelikož nedostanou za svou práci spravedlivě zaplaceno a že na plantážích pracují děti, které by raději byly ve škole. Teď už tedy víme, jaký rozdíl je mezi „klasickým“ kakaem a fairtrade kakaem. Fair trade je spravedlivý obchod, který dává možnost lidem ze zemí Afriky, Asie a latinské Ameriky uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Za svou kávu, kakao nebo banány dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují je s ohledem na životní prostředí a jejich děti můžou chodit do školy.

Děkujeme paní učitelce Magdě Kovářové a jejím žákyním Vendule, Gábině a Verči za příjemné dopoledne.  Moc jsme si to užili :)