Bezpečný internet

Ve čtvrtek 6.2. navštívil žáky 4. a 5.ročníku pan Radomír Palacký a dvě vyučovací hodiny rozebíral s dětmi , jak bezpečně zacházet s internetem. Tak jako naše tělo potřebuje potravu a při její přemíře pociťujeme nevolnost,tak i naše duše touží po podnětech, které by ji naplnily. Internet může obrovsky rozšířit naše znalosti, pomůže nám vyřešit mnohý problém, ale pokud ho budeme užívat nesprávně, naše duše a konečně i tělo onemocní. O různých drogových závislostech žáci už dosti slyšeli, znají jejich špatné dopady na zdraví, ale dávat do stejné souvislosti sociální sítě na internetu, PC hry? A opravdu, jde o riziko, je možné se dostat do obrovské závislosti se všemi jejími důsledky(nezájem o obyčejné běžné životní činnosti, které nám obvykle dělají radost, mrzutost, nespokojenost, únava, krádeže peněz,neovladatelná touha pokračovat ve hře,...).Jak my děti si můžeme být jisty, zda s internetem zacházíme bezpečně, zda jej využíváme ve správné míře a ve svůj prospěch? Pomáhají nám informace a hlavně rodiče, kteří jsou za nás zodpovědní.Je dobré, když znají věkové limity, délku času stráveného na internetu, pravidla her. Prostě když se o náš internetový čas zajímají. Lektorský program na žáky velmi zapůsobil. Jako příklad je možné si přečíst dopis žáka, napsaný po tomto programu.

Mami, prosím, zabav mi na 1 rok mobil, je to droga a do 13 let nesmím vlastnit aplikaci WhatsApp. Už se mi zdá, že jsem závislý.  Maminko, chci chodit víc ven a hrát si s kamarády, kteří v naší vesnici nejsou. V mém nitru mám boj o to, jestli budu hrát na mobilu anebo ne a já chci na stranu, kde se na mobilu nehraje, ale svádí mě to zase si zapnout tu drogu a dostat se duchem do her, prosím zachraň můj život před závislostí a tím zlem, které nás všechny –celý svět jednou pohltí a zničí život celé planety. Drahá maminko, zachraň mě od utrpení, které nás všechny zabije. A to co ti chci říct je, aby můj život byl tebou zachráněn. Odtrhni mě od her jako je Minecraft nebo Fortnite a Brave Stars. A už to poselství chápeš, záchrana lidstva stojí v našich rukou, v nás všech na světě, abychom nespadli do rokle, když si nebudeme hlídat cestu a ta cesta má mnoho rozcestí, třeba jako závislost nebo násilí, je jenom na nás, abychom si vybrali tu správnou cestu, která nás dovede na správné místo.                                                     Tvůj syn…..