Finanční gramotnost

V úterý 6.10. vedla pro žáky 4. a 5. ročníku besedu o finanční gramotnosti lektorka Lucie Měchurová ze společnosti Savio Zlín. Dozvěděli jsme se,že za starých dob peníze neexistovaly, lidé si mezi sebou vyměňovali zboží. Časem se stalo platidlem třeba plátno, pírka, mušle a nakonec drahé kovy. Děti odhadovaly cenu jednotlivých potravin a některé měly opravdu přehled, kolik které zboží stojí. Přemýšleli jsme také společně, za co všechno musí rodina zaplatit-za bydlení,energie, dopravu, oblečení, mobil, kroužky, školní pomůcky....A  co s penězi, které v rodinném rozpočtu zůstanou? Na co lze finanční rezervu použít? Ale může nastat také i opačná situace, kdy výdaje přesahují příjmy a my musíme přemýšlet, kde ušetřit. Je rozumné nepůjčovat si na dovolenou, být bez mobilních dat, odpustit si výdaje za zábavu a tím trochu ušetřit. Dostaneme-li se do finanční krize, budeme situaci možná řešit půjčkou. V tom případě se raději obraťme na rodinu a dobré kamarády. Přemýšlení o financích bylo pro žáky jistě přínosné, seznámili se s realitou a problémy, do kterých se lidé mohou lehce dostat. Samozřejmě,že s pochopením správného hospodaření se děti seznamují v rodinách a rodiče jsou tak často prvními učiteli a vzory.