KVĚTEN V MŠ I.

Měsíc květen jsme s dětmi z MŠ I. zahájili krásným tématem s názvem Na louce. Děti objevovaly krásy jarní louky ve třídě i v terénu na vycházkách. Připravily domeček pro žížaly, který mohly několik dní pozorovat, poslechly si pohádku o housence, která se chtěla stát motýlem, luční kvítí zkoumaly opravdu zblízka za použití mikroskopu a jako badatelé objevovaly předměty z louky podle toho, zda jsou ostré, voní, jsou barevné nebo se dají zlomit. Z louky jsme plynule přešli k rybníku, který byl dalším krásným čtrnáctidenním tématem. Děti hledaly barevné poztrácené rybičky, foukaly brčkem do rybníka plného kačenek, vyzkoušely si pokus s barevným papírovým leknínem, který se po položení na vodní hladinu otevře. Děti se také staly rybáři a provlékaly vlasec do těstoviny, aby připravily návnadu pro ryby a vyzkoušely si rybí sudoku na rybářské síti, kam musely podle zadání umísťovat rybičky podle souřadnice. V rámci tohoto tématu jsme jeli na výlet na Školní statek při Zemědělské akademii a Gymnázia v Hořicích na Chovatelský den, kde byl připravený program pro děti v podobě přehlídky plemen skotu a koní, prohlídku statku a doprovodné stanoviště se soutěžemi pro děti. Posledním tématem v měsíci květnu už bylo přízviskem léta, protože se odehrávalo v moři. Děti prožily den jako námořníci a v rámci motivační hry zažívaly na palubě lodi bouři i klidnou mořskou hladinu. Prohlížely si glóbus a zjišťovaly, kde všude na naší planetě moře je. Také si hrály se stíny a k mořským živočichům nacházely obrázky jejich majitelů. Poslední květnový den čekal celou mateřskou i základní školu výlet do Českého ráje na hrad Kost, kde děti čekala prohlídka hradu a doprovodný program s ukázkou dravých ptáků, hranou pohádkou a soutěžemi.