Denní program

Denní program zahrnuje:

•  Příchod dětí do MŠ od 6.15 do 9.45 dopolední vzdělávací blok
  •  spontánní činnosti (námětové, konstruktivní,didaktické, pracovní, hudební, výtvarné atd.) individuální, skupinová i frontální práce s dětmi, pohybové aktivity, hygiena, svačina, pitný režim v průběhu celého dne
  •  9.45 - 11.45 pobyt venku • 11.45 hod. – 12.00 převlékání, hygiena, pitný režim
  •  12.00 hod. – 12.30 oběd – polévku nalévají učitelky, pro druhé jídlo si děti chodí k okýnku, kde si řeknou, kolik chtějí jídla, aj., samostatně si vezmou kompoty, saláty a potom pití, hrníčky odnášejí.
  • 12.30 hod. – 14.30 hygiena – převlékání, odpočívání, mladší děti – spánek, děti, které nespí si po krátkém odpočinku hrají, kreslí, potichu si povídáme, aj. tak, aby neprobudily spící děti. Učí se upravit pyžamo, polštář a pokrývku. Dětem čteme, vyprávíme nebo se samy zapojí do vyprávění pohádek, příběhů.
  • 14.30 hod. – 16.15 odpolední zájmové činnosti ( hygiena, svačina, spontánní hry s individuálním přístupem, pokračování v započatých aktivitách, úklid a rozlouční).
  •

Výše uvedené časové údaje jsou orientační, nejsou vždy závazné, zejména se mění časy v období zimním a letním (např. delší pobyty venku).

Denní režim je vyhovující, jestliže:

• je dostatečně pružný, umožňuje reagovat na individuální možnosti dětí, na jejich aktuální či aktuálně změněné potřeby
  • je poměr spontánních a řízených aktivit v denním programu vyvážený, a to včetně aktivit, které mateřská škola organizuje nad rámec běžného programu
  • děti mají dostatek času i prostoru pro spontánní hru
  • jsou vytvářeny podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti
  • jsou děti denně dostatečně dlouho venku
  • je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí

Důvodem pro zrušení pobytu venku jsou výrazné změny počasí – déšť, náledí, mlhy, vichřice, inverze, mráz pod 9° C, nenadálá nepřítomnost pedagogického pracovníka.

Co dítě v MŠ potřebuje (vše podepsané nebo označené)

• hrníček na pitný režim
  • náhradní oblečení (spodní kalhotky, slipy, tričko…)
  • sportovní oblečení na školní zahradu nebo pro pobyt venku